Jak radzić sobie ze smogiem?

Przez wiele lat problem smogu był mocno bagatelizowany. Efekt jest taki, że dzisiaj poziom zanieczyszczenia powietrza jest już bardzo wysoki. Mieszkańcy robią co mogą, aby obronić się przed jego zgubnym działaniem. Jakie możliwości obrony ma obywatel?

Filtracja zanieczyszczeń

Najlepszą ochroną przed brudnym powietrzem jest przefiltrowanie go przed wdychaniem. Temu właśnie służą maski antysmogowe. W dobrych maskach antysmogowych zamontowane są specjalne filtry, które czyszczą powietrze. Działa to w ten sposób, że użytkownik wdychając powietrze, zaciąga je tak naprawdę do filtra. Stamtąd po oczyszczeniu powietrze dopiero przechodzi do układu oddechowego. Dzięki temu, człowiek nie wdycha zanieczyszczeń.

Oczywiście, skuteczność masek antysmogowych jest ograniczona. Rzecz w tym, że skuteczne filtry są dosyć drogie. Wiele osób kupuje więc relatywnie tanie maski antysmogowe z nieco gorszymi filtrami. Oczywiście, one również są skuteczne, jednak część zanieczyszczeń jest przez nie przepuszczalna. Najlepszej jakości filtry potrafią jednak zatrzymać nawet całość zanieczyszczeń.

Działania na przyszłość

Niewątpliwie, maski antysmogowe pomagają w zanieczyszczonych miastach. Niemniej jednak, jest to rozwiązanie jedynie doraźne. Bardzo potrzebne są zmiany, które doprowadzą do oczyszczenia powietrza w polskich miastach.